معرفی انواع سیستم هواساز مرکزی-بتا تهویه

فن بکار رفته در فن کویل کانالی از نوع سانتریفوژ فوروارد با افت فشار استاتیکی بالاست. ارتفاع فن کویل کانالی اتمسفر به میزان ۴۵۱ میلی متر است ، ‌لذا وجود فضای کافی جهت نصب در سقف کاذب نیز باید در نظر گرفته شود. یکی از معایب استفاده از فن کویل این است که از شیرآلات آب سرد و گرم استفاده می کنند، که در برخی موارد هزینه تعمیر و نگهداری به بار می‌آورد. همچنین ممکن است متوجه شوید که نسبت به وسایل دیگر گرمایشی و سرمایشی صدای بیشتری دارند.

 • در مراحل طراحی و ساخت نیز از اصول و استانداردهای روز صنعت تهویه بهره می برد.
 • از دیگر ویژگی های یک برند خوب، در دسترس بودن قطعات یدکی، امکان برقراری ارتباط آسان و پاسخگو بودن مراکز سرویس دهی و رتبه مصرف انرژی می باشند.
 • علاوه بر این، نگهداری و مراقبت از کویل ها ممکن است کمی سخت و زمان بر به نظر برسد.
 • فن کویل کاستی چهار طرفه گرین، یک مدل فن کویل زیبا و کم حجم با حداکثر فشار کاری ۱۶ بار است که تولید شرکت تهویه مطبوع گرین می باشد.
 • بخاطر همین سادگی در ساختار، این دستگاه جزء گزینه‌های اقتصادی و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

وقتی هوا وارد دستگاه می‌ شود توسط بسترهای فیلتراسیون آلودگی های آن جذب می شود. بدین ترتیب هوایی تمیز و مطبوع از دستگاه خارج شده و در محیط پخش می شود. هر چقدر در طراحی دستگاه از بسترهای فیلتراسیون بیشتری استفاده شود، هوای خروجی تمیز تر خواهد بود. سازندگان دستگاه هواساز سعی می کنند با توجه به ظرفیت و نوع فن بکار رفته از ورق های با ضخامت متغیر استفاده کنند. همچنین برای اینکه اتلاف انرژی صورت نگیرد، بین جداره داخلی و خارجی با عایق یورتان یا پلی استایرن پر می شود. رطوبت ­زن­ ها انواع مختلفی ازجمله سیستم رطوبت زنی توسط واسط مرطوب، رطوبت زن اسپری فشار بالا، ایرواشر، رطوبت زن بخار و… شامل می­شوند که از روش­ تبخیری، پاشش قطرات ریز آب به درون هوا و تزریق بخار سبب افزایش رطوبت هوا می­شوند.

thoughts on “هواساز چیست؟ | اجزا و انواع هواساز”

یکی دیگر از دستگاه های تهویه هوا که در مجتمع و آپارتمان های مسکونی از آن استفاده می شود و به دو صورت گرمایشی و سرمایشی است، ایرواشر آپارتمانی می باشد. همچنین این دستگاه علاوه بر تنظیم دمای هوا با فیلتر، می تواند آلودگی های هوا را از جمله گرد و غبار را از محیط پاک کند و باعث تمیز شدن هوای ورودی فضاهای داخلی آپارتمان و کمک به تهویه مطبوع منازل شود. در موارد رطوبت زنی و افزایش میزان رطوبت درهوای خشک مخصوصا در فصل زمستان از آن استفاده می شود. این دستگاه معمولا روی پشت بام آپارتمان نصب می شود و توسط کانال کشی جریان هوای خروجی به اتاق ها و واحد ها وارد می شود. ایرواشر و هواساز دو نوع دستگاه تهویه مطبوع هستند که با راندمان بالا برای نصب سیستم های گرمایشی و سرمایشی در محوطه های صنعتی و ساختمان های مسکونی و اداری طراحی شده اند. دستگاه های ایرواشر و هواساز در بسیاری از جهات مانند یکدیگر عمل می‌کنند یعنی به عبارت ساده‌تر شیوه سرمایش و گرمایش در هواساز و دستگاه ایرواشر با یک هدف انجام می شود.

تفاوت دمای بین آب گرم و آب سرد در مبدل حرارتی بسیار مهم است. معمولاً به دلیل هزینة پایین تر تعمیرات و سرویس دهی به مبدل حرارتی صفحه ای واشری، در کنار قابلیت آسانتر برای تمیزکردن آن، ازاین‌دست مبدل حرارتی استفاده میکنند. ضمن آنکه این دست از مبدل ها، انعطاف بیشتری در برابر افزایش ظرفیت حرارتی نشان میدهند.

نوشته های مرتبط دیگ آبگرم

لوله های بکار رفته در کویل توسط اکسپندر به فین اکسپند شده تا علاوه بر جلوگیری از بروز صدا ، انتقال حرارت بالاتری داشته باشند. این دستگاهها در راهروهای تجاری، لابی های هتل ، استخر و … بسیار موارد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل جاگیر بودن و نداشتن مزیت خاصی نسبت به انواع دیگر، کمتر از این دستگاهها استفاده می‌شود.

کلید کنترل دستگاه فن کویل اتمسفر از نوع سه حالته سه دور، تولید شرکت کروز است. علاوه بر این، استفاده از حالت گرمایشی این دستگاه غالبا صرفه جویی در مصرف انرژی و برق را به دنبال دارد. چراکه انجام این فرآیند از طریق تامین آبگرم و به وسیله سیستم حرارت مرکزی صورت می گیرد. بر همین اساس، ایجاد گرمایش به وسیله فن کویل ها، موجب افزایش هزینه های مصرفی و اقتصادی مصرف کننده نمی شود. در فن کویل زمینی برای تنظیم دما از کلید سلکتوری و در مدل های جدیدتر از ترموستات استفاده می شود. در این مدل ، دریچه خروجی به صورت بالازن ، روبه رو زن و مورب زن ، هوا را به فضا منتقل می کند.

نصب و راه اندازی فن کویل زمینی بسیار ساده می باشد زیرا به صورت روکار بوده و روی زمین نصب می شوند. نحوه نصب آن ها بر خلاف فن کویل سقفی که زیر یا روی سقف نصب می گردند، به این صورت است که از یک سمت به دیوار و از سمت دیگر به زمین وصل می شوند. لوله کشی این نوع از فن کویل ها به صورت روکار یا توکار انجام می شود.

ضمن آنکه کیفیت گرمایش تولیدشده در این نوع سیستم ها، به مراتب پایین تر از فن کویل، رادیاتور و یا سیستم گرمایش از کف می باشد. به همین علت اغلب در صورت استفاده از سیستم های هیت پمپی، به ویژه در اقلیم هایی که گرمسیر نیستند و زمستان سردی دارند، بایستی از سیستم هایی جانبی مانند رادیاتور یا گرمایش از کف نیز بهره گرفت. یکی از مزایای فن کویل که با هدف تهویه هوای مطبوع مورد استفاده می گردد، حذف کانال کشی است.

آب خنک شده توسط چیلر به وسیله یک پمپ به درون کویل سرمایشی ارسال می شود و آب موجود درون کویل، گرمای هوای عبوری را گرفته و باعث خنک شدن آن می شود. چیلر یک واحد تبرید است که آب را به منظور گردش در کویل های خنک کننده، خنک می کند. در کویل سرمایشی برخی از سیستم های کوچک به جای آب خنک شده از ماده ی مبرد استفاده می شود. هواسازها جزو دستگاههای بسیار مهم در صنعت تهویه مطبوع به شمار می آیند. شناخت این دستگاهها و آشنایی هرچه بیشتر با قطعات و نحوه عملکرد یک دستگاه هواساز موجب انتخاب بهتر آن برای پروژه های مختلف می باشد.

معرفی انواع سیستم هواساز مرکزی-بتا تهویه

در واقع سازه اصلی دستگاه است و تجهیزات یا قطعات داخل آن قرار میگیرند و باعث افزایش استحکام بیشتر و عمر مفید دستگاه میشود. ایرواشر ها از سه قسمت یعنی فن دمنده، پمپ سیرکولاسیون و نازل های آب پاش تشکیل شده است. قطعات و دستگاه هایی که در داخل ایرواشر نصب شده اند، ارزان تر هستند. به عبارتی دیگر می توان گفت که در حقیقت اغلب مکان ها به سیستم ایرواشر نیازمندند.

ایرواشر چیست؟

این سیستم عموما پارامتر های ترمودینامیکی ( همانند دما ، فشار ، رطوبت نسبی ) و میزان آلاینده های هوای محیط طراحی را کنترل می نماید. هواساز ها با توجه به کاربری دستگاه، میزان هوادهی، افت فشار، طول کانال کشی و امکانات درخواستی مشتری قیمت های گوناگونی دارند. مثلاً در مراکز درمانی نیاز به فیلتر هایی مانند فیلترهای هپا می باشد که این موارد در قیمت نهایی تاثیر گذار است. پارامترهای مختلفی بر روی فن دستگاه تاثیر می‌گذارد که می‌توان میزان هوادهی و طول کانال کشی را نام برد که هرچه این مقادیر بالاتر باشند، فن دستگاه باید بزرگتر و قویتر انتخاب شود. دستگاه های هواساز جهت تأمین نیاز سرمایش و گرمایش فضای پروژه، دمای هوای عبوری را تغییر می ­دهند. این فرایند به کمک مبدل­ هایی به نام کویل که در مسیر جریان هوا قرار می­ گیرند، صورت می ­پذیرد.

 • هر کی از کلاس های بازدهی دارای راندمان مشخصی در فیلتراسیون گرد و غبار با بزرگی 1 میکرون مورد استفاده قرار می گیرند .
 • در زبان انگلیسی به این دستگاه Air Handling Unit می گویند که ترجمه ی درست و دقیق آن هوارسان است.
 • هواسازها همانند فن کویل ها با داشتن فن دمنده و مبدل حرارتی و البته تجهیزات بیشتر و پیشرفته تر از جمله دستگاههای نام آشنای سیستم های تهویه مطبوع به شمار می روند.
 • سیستم فیلتراسیون وابسته به نوع هوا ورودی و میزان آلایندگی و نیز وابسته به نوع فیلتراسیون شامل پیش فیلتر (فیلتر فلزی) و فیلتر میانی (فیلتر پانلی) و پس فیلتر (فیلتر کیسه‌ای، هپا و اولپا) می‌باشد.
 • همگام با پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی صورت گرفته است سیستم های مربوط به تهویه مطبوع هم گسترده تر شده و دارای بهترین تکنولوژی می باشند.

مشکلات هواساز | قبل از اینکه به بررسی مشکلات هواساز بپردازیم، شاید بد نباشد نگاهی به اجزای هواساز و نحوه عملکرد آن بیندازیم. فن‌ها برای اطمینان از گردش جریان هوای کافی بر مبنای شرایط بکار می‌روند. هوای بیرون به‌وسیله فن (دمنده) به درون محفظه کشیده می‌شود و با عبور از قسمت‌های مختلف نظیر فیلتر، کویل و… و با رسیدن به شرایط دلخواه به درون شبکه کانال‌کشی و درون ساختمان هل داده می‌شود. فن‌های سانتریفیوژ و پلاگ­فن به‌طور عمده در هواساز مورد استفاده قرار می­گیرند.

ایرواشر انواع ایرواشر خانگی و صنعتی با گارانتی معتبر تهویه رویا نوین ایرانیان-بتا تهویه

در شکل زیر مشاهده می کنید که هوا به وسیله فن از دو طرف دستگاه وارد شده و به سمت بالا خارج می شود. برج خنک کننده جریان مکانیکی از که از یک یا چند پروانه برای به جریان درآوردن هوا استفاده می نماید. این نوع دستگاه از عملکرد پایدار برخوردار است و کمتر تحت تأثیر باد و شرایط محیطی قرار می گیرد. در شکل بالا کولینگ تاور اتمسفریک ساده را مشاهده میفرمایید ، آب از طریق نازل ها توزیع می شود و همزمان هوا به صورت طبیعی در داخل برج به جریان می افتد.

هر سیستم تهویه مطبوع دارای مزایای خاص خود می باشد که موقع انتخاب و خرید می شود آنها را مورد بررسی قرار داد. در خصوص مزایای فن کویل باید در نظر داشت که این دستگاه با توجه به عملکرد دوگانه آن، برای هر چهار فصل کاربرد داشته و هوای محیط را به خوبی تهویه می کند. در صورتی که دسترسی به دستگاه راحت نباشد، تعمیر دستگاه (در صورت نیاز) مشکل خواهد بود.

فن کویل زمینی دکوراتیو ساران مدل SRFCLE

عمل افشاندن آب در مسیر عبور هوا، باعث می شود که بخش قابل توجهی از گرد و غبار و ناخالصی های موجود در هوا توسط آب گرفته و در تشتک زیرین دستگاه جمع شود. در واقع این سیستم به سیستم فیلتراسیون (شامل فیلترهای قابل شستشو آلومینیومی ، کیسه ای ، هپا و …) کمک می کند. این دستگاه ها معمولا در زیر سقف یا بالکن قرار می گیرند و در سایزها و توان های مختلف تولید می شوند.

پلیت ها در این مبدل ها معمولا از جنس استنلس استیل کی باشند که دارای کانال هایی برای عبور سیال هستند. از مزایای استفاده از متریال استیل می توان به قابلیت تبادل حرارتی خوب و مقاومت بالا در مقابل خورندگی و رسوب پذیری پایین اشاره کرد. از رایج‌ترین مبدل‌های حرارتی رادیاتور خودرو و رادیاتور شوفاژ است. عبور سیالات مختلف از مبدل ها به مرور رسوب را بر بدنه آنها به جای می گذارند.

کاربرد مبدل های حرارتی پوسته و لوله:

آبادیس از سال 1385 فعالیت خود را در زمینه فن آوری اطلاعات آغاز کرد. دیکشنری آنلاین آبادیس از ابتدا تاکنون تغییرات بسیاری کرده و ویژگی های مختلفی به آن اضافه شده است. آبادیس افزونه ای کاربردی برای مرورگرهای فایرفاکس و کروم، اپلیکیشن موبایل و همچنین ربات تلگرام دیکشنری و مترجم طراحی کرده است که میتوانید از لینک های بالا دانلود کنید. دارای ریزش بهتر و خنک کاری بیشتری است و دلیل آن ارتفاع زیاد آن می باشد.

برج خنک‌کننده

خروجی هواساز، هوای مطبوع و مناسب محیط است که حجم، رطوبت، میزان آلایندگی و دمای خروجی در آن ها قابل تنظیم است. در بعضی از مناطق و بعضی از پروژه‌ها نیاز است که رطوبت هوای ورودی به حداقل برسد این کار در دستگاه هواساز می‌تواند به دوروش انجام شود. به دلیل مرکزی بودن سیستم توزیع آب گرم و سرد می‌تواند بهترین گزینه برای استفاده در محیط های اداری، مسکونی و صنعتی باشد.

میزان تبخیر آب ارتباط مستقیم با توان خنک‌کاری دستگاه دارد هر چه دستگاه ابعاد بزرگتر و تناژ بیشتری داشته باشد، میزان تبخیر صورت گرفته بسیار بیشتر خواهد بود. تبخیر آب در برج خنک کن، مقدار آبی است که درهنگام فعالیت کولینگ تاور تبخیر و به صورت بخار آب از دستگاه خارج می‌گردد. برج‌های خنک‌کن، دستگاه‌های تبخیری هستند؛ یعنی عملکرد این دستگاه بر اساس تبخیر آب می‌باشد.

 • به عنوان یک اقدام احتیاطی دیگر، سیستم‌های برج خنک کننده پلاستیکی را می‌توان با رزین‌های ضدمیکروبی تولید کرد تا یک لایه دفاعی اضافی در برابر لژیونلا ایجاد کند.
 • توجه داشته باشد که فقط چیلرهایی که دارای کندانسور آبی می‌باشند از برج خنک‌کننده در مدار کندانسور خود استفاده می‌نمایند.
 • طبیعتاً برج خنک کننده به منظور کارکرد خود همواره درصدی از آب (3 تا 5 درصد) تبخیر می نماید.
 • پكينگ کولینگ تاوراصول طراحی برج خنک کننده بر پایه ی سطح تماس بین آب و هوا می باشد.
 • در ادامه با بالا رفتن دما، چگالی نیز کاهش می یابد و هوای گرم به صورت طبیعی به بالای برج منتقل و خارج میشود.

این نوع ازمبدل های حرارتی از یک یا چند حلقه لوله مارپیچ تشکیل شده اند که ابتدا وانتهای این لوله مارپیچ به لوله اصلی ورودی و خروجی متصل می شود و محفظه ای اطراف آن را می پوشاند. معمولا جنس لوله های مارپیچ از فولاد کربن دار یا مس و آلیاژ های آن یا فولاد زنگ نزن و آلیاژهای نیکل می باشد. هیچ کس تمایلی به تعمیر و نگهداری اضافی تجهیزات ندارد، پس بهتر است بررسی کنید که مبدل حرارتی استخر خریداری شده توسط شما اجازه می دهد تا جریان زیادی از طریق آن عبور نماید.

خنک کننده های روغن

واحدهای پشت بامی دستگاه یکپارچه ای است که در بام ساختمان نصب می شود. این فیلترها باعث می شوند که تجهیزات از کثیف شدن مصون بوده و هوای تمیز و سالم را برای ساکنان فراهم می کند. نوع و میزان بازدهی فیلترهای به کار رفته در بانک فیلتر، میزان تاثیرگذاری این بانک را تعیین می کند. سیستم کنترل اتوماتیک که با کنترل و موقعیت دهی به تمام کلیدها، شیرها و دمپرهای هوای موجود در سیستم هوای مرکزی و سیستم توزیع، دبی و دمای هوا و آب موجود در سیستم را تنظیم و کنترل می کند. صاحبان پروژه ها از هواسازهایی که قدرت فیلتراسیون بالایی دارند جهت تهویه مطبوع اتاق های صنایع دارویی، اتاق های جراحی، کلینیک ها و بیمارستان ها استفاده می کنند‌.

اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن توسط ویلیز کریر حدود 100 سال پیش آدرس سایت طراحی شد. او طرحی در ذهنش داشت که با تماس مستقیم هوا با آب سرد بتواند عملکرد سیستم را بهبود ببخشد. که مشاهده کرد برخلاف سیستم های قدیمی علاوه بر کاهش دمای هوا رطوبت هوا افزایش می‌یافت. در سیستم جدید رطوبت هوا هم کاهش پیدا کرده است، او بیان می‌کرد زمانی که دمای آب پایین تر از دمای نقطه ی شبنم باشد این اتفاق می‌افتد، براساس همین طرح ایر واشر رو طراحی کرد.

 • تفاوت ایرواشر class 4 با بقیه در این است که شدت جریان حجمی آب پودر شده باید برابر 3.8 جی پی ام در هر 1000 سی اف ام باشد و فشار آب پشت نازل 30 psig است.
 • به طور کلی دستگاههایی که به صورت تبخیری، عمل سرمایش هوا را انجام میدهند حداکثر میتوانند تا ۳ درجه بالاتر از دمای مرطوب آن شهر، دمای هوا را کاهش دهند.
 • این دستگاه معمولا روی پشت بام آپارتمان نصب می شود و توسط کانال کشی جریان هوای خروجی به اتاق ها و واحد ها وارد می شود.
 • در دستگاه زنت به دلیل تجمع گرد و خاک و رسوب‌های ناشی از جریان آب، پس از مدتی نیاز به تعویض دارند.

در حالت نیمه باز ۹۰% میزان جریان برنامه ریزی شده می تواند به دمپر برسد. دمپر موازی با توجه به تطابق بیشتر می تواند کنترل دقیق تری را برای کل محرک ها اعمال کند. اغلب کویل ها از لوله های مسی ساخته شده اند که ردیفی چیده می شوند. این کویل ها به صورت اختصاصی برای مقادیر مختلف انتقال انرژی مورد نیاز طراحی می شوند.

مبدل حرارتی صفحه‌ای دارای ویژگیهای ساخت منحصر به فردی می‌باشد. زیرا از یک ساختار ترکیبی (ترکیبی از یک فریم متحرک، یک عدد فریم ثابت) بهره می‌گیرد. همچنین صفحه‌های موجداری نیز در میان این دو فریم نصب شده اند. صفحات موجداری که وظیفه‌ی جداسازی آب یا سیال داغ و خنک را بر دوش می‌کشند. البته که محبوبترین نوع دستگاه تبادل حرارت میله ای، مدل «مبدل حرارتی پوسته و لوله» می‌باشد.

 • این دستگاه ها با توجه به ویژگی های طراحی آنها می توانند از چندین طریق مختلف طبقه بندی و طبقه بندی شوند.
 • تعمیر و جوش مبدل در صورت نشت امکان پذیر نیست ، زیرا که محل نشت باید از هر دو سمت جوشکاری شود تا از توقف نشت مطمئن شد.
 • طراحی و واشر بندی مناسب ، امکان آن را ایجاد می کند که مجموعه ای از صفحات ، توسط پیچ ها که از صفحات ابتدا و انتها نیز می گذرند ، در کنار یکدیگر نگه داشته شوند.

ایرواشر می تواند رطوبت هوا را تأمین کنند و آلودگی ها را توسط فیلترها حذف نمایند. این در واقع از مهم ترین مزایای ایرواشر به شمار می رود.از دیگر مزایای ایرواشر، هزینه های راه اندازی کمتر آنها نسبت به سایر سیستم های تهویه ای و خنک کننده است. برای خرید ایرواشرها باید در نظر داشت، اصلی‌ترین تفاوت آن‌ها، میزان قابلیت ایجاد رطوبت یا به اصطلاح کلاس رطوبت زنی ایرواشر است، در بازار سه کلاس از این دستگاه موجود است. برای داغ شدن آب موجود در بویلرها لازم است آن‌ها را به یک منبع حرارتی وصل کرد. در دستگاه‌های کوچک می‌توان آن‌ها را به پکیج‌ها و آبگرمکن‌های خانگی وصل نمود و در دستگا‌ه‌های بزرگ تر اتصال به سیستم موتورخانه صورت می‌گیرد. کلیه کولر گازی های ارائه شده در سایت مجموعه تخصصی دماتجهیز دارای شناسه کالا و قیمت مناسب بوده و تخفیف‌های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت‌ها لحاظ گردیده است.

کاربرد

به طوریکه قابلیت سفارش برای ساخت این دستگاه‌ها در ابعاد و فرمهای مختلف وجود دارد. در بیشتر مواقع، مبدل حرارتی پوسته و لوله به گونه‌ای طراحی میشود که محور لوله‌ها با محور پوسته در راستای کاملاَ موازی باشد. به زبان ساده اگر جهت حرکت دو سیال مخالف هم باشد، به آن مبدل حرارتی ناهمسو میگویند. البته که به لحاظ نوع حرکت، جهت جریان دو سیال سرد و گرم موازی یکدیگر خواهد بود. بایستی توجه داشت که قابلیت افزایش دمای سیال سرد خروجی نسبت به سیال گرم خروجی در مبدل حرارتی جریان ناهمسو مهیا است.

فن کویل ایرانی مانلی ساخت ایران شرکت تهویه مانلی بهترین کیفیت و خدمات تهویه مطبوع-بتا تهویه

کنترل دمای هر اتاق با استفاده از فن کویل به وسیله ترموسات به سادگی انجام می پذیرد. همچنین نصب و راه اندازی آن به نسبت سایر دستگاه های مشابه بسیار راحت است. یکی دیگر از مزایای این دستگاه، صدای بسیار کم آن است که بدون ایجاد آلودگی صوتی، کار می کند و هوای مطبوع به محیط می بخشد. مدل های چهار لوله قادر به انتقال همزمان آب گرم و سرد اند که باعث برتری آن نسبت به این دستگاه در مدل دو لوله می شود.

بنابرین سیستم سرمایش ایرواشر دارای پمپ ، لوله کشی آب ، افشانک های تزریق کننده و فیلتر تصفیه آب است. ایرواشر های خانگی اهمیت بسیار بالایی در جهت رفع مشکلاتی که در گذشته بابت تهویه هوا یا تامین هوای گرم و سرد وجود داشته، دارند. امروزه با استفاده از این محصول دیگر از این مشکلات خبری نیست و همچنین صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف برق می شود. ایرواشر صنعتی دستگاهی می باشد که برای تامین هوای مناسب و تمیز با رطوبت و دمای تنظیم شده در محیط های صنعتی از آن استفاده می شود و هوا را از آلودگی پاک، و ذرات مضر را از بین می برد.

بامین تهویه مبدل حرارتی چیست انواع مبدل و کاربرد مبدل حرارتی-بتا تهویه

قدرتی که فن کویل در سرمایش و گرمایش انتخابی و هدفمند به ما می دهد ، این سیستم را در بیمارستان ها ، ساختمان های تجاری و اداری ، آپارتمان ها و ساختمان هایی که دارای اتاق ها و فضاهای مجزای زیادی هستند ، تبدیل به بهترین گزینه کرده است. این فن کویل ها نمونه تقویت شده نوع سقفی توکار از لحاظ میزان حجم هوادهی و میزان فشار استاتیک خارجی (پرتاب باد بیشتر) هستند. کویل در فن کویل متشکل لوله های مسی در چند ردیف ( معمولا دو یا سه ردیف ) می باشد که این کویل ها توسط پره های آلومینیومی و در مواردی پره های مسی پوشانده شده اند. در زمستان آب گرم داخل این لوله ها جریان پیدا می کند و در تابستان نیز آب خنک در این لوله ها در گردش است.

نکات فنی نصب و اجرای فن کویل

این دستگاه برای تامین گرمایش ساختمان ، باید دارای کویل گرمایشی باشد. در این حالت با افزایش میزان هوای ورودی به ایرواشر ، میزان رطوبت هوای خروجی قابل تنظیم است. محفظه خنک کننده را می توان مهم ترین قسمت سرمایش ایرواشر دانست.

در حالی که در صورت بکارگیری کولر گازی یا داکت اسپلیت، استفاده از یک یونیت داخلی جوابگوی نیاز ساختمان نبوده و این در شرایطی است که با اضافه شدن یونیت های داخلی دیگر، ناگزیر بایستی یونیت های خارجی دیگری نیز پیش بینی شوند. ضمن آنکه ممکن است ظاهر ناخوشایندی را برای ساختمان نیز ایجاد نماید. در سیستم VRF نیز به مانند ترکیب فن کویل و چیلر مرکزی، تقریباً چنین محدودیتی وجود نخواهد داشت. این فن کویل ها دارای فشار بالاتری نسبت به فن های سقفی توکار هستند و به همین علت میتوانند کانال کشی شوند و فضای بیشتری را پوشش دهند. از مهم‌ترین ویژگی آن‌ها داشتن فیلترهایی از جنس آلومینیوم و قابل شستشو و تعویض است. دسترسی به پنل این محصول نیز بسیار ساده بوده و می‌توانید به راحتی اجزای آن را تمیز کنید.

برج خنک کننده ، قیمت انواع کولینگ تاور مهاب-بتا تهویه

این نوع از پکینگ برج خنک کننده کاربرد بیشتری نسبت به باقی مدلها دارد. به دلیل شکل شبکه ای (توری شکل)، و ایجاد شدن قطرات آب با اسپری شدن روی آن، به نام پکینگ اسپلش نامگذاری شده است. ذکر این نکته نیز لازم است که در هنگام انجام محاسبه پکینگ برج خنک کننده یک فاکتور بسیار مهم که باید مد نظر قرار داده شود میزان سطح مفید در واحد حجم (با واحد مترمربع/متر مکعب) میباشد. در زمان هایی که در مناطق گرمسیر که مشکل تامین آب وجود دارد و با کمبود آب مواجه هستید، استفاده از چیلر های تراکمی هوا مقدور نیست، به دلیل گرمای هوای بالا راندمان بسیار پاییی دارند.

برج خنک کننده 1500 تن مدار باز

برج خنک کننده دمونتاژ (مونتاژ در محل پروژه) که به شیوه «FEP» مشهور است. بیشترین نیروی محرکه در راستای انتقال حرارت و جرم در این مدل اتفاق می‌افتد. از مدل جریان ناهمسو به منظور پروسه خنک‌سازی آبهایی در احجام زیاد (نیروگاه‌های برق و سیکل ترکیبی و پالایشگاه‌های پتروشیمی، نفت و گاز) بهره برده میشود. ضمناَ تمامی لایه‌های قطعات فایبرگلاس با استفـاده از رزین ایزوفتالیک تولید شده است.

این جدول تنها جدولی مقدماتی برای تعیین مشخصات کلی و حدودی دستگاه ها است. بسیاری از پارامترهای دیگر نیز وجود دارد که بایستی با توجه به شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه محاسبه و متناسب با آن دستگاه ایرواشر مورد نظر طراحی و ساخته شود. ارائه تمامی این پارامترها با توجه به اینکه ایرواشرها در کلاس های مختلفی طراحی می شوند، از حوصله این متن خارج است و ما تنها پارامترهایی قابل فهم برای عموم را در جدول بیان کرده ایم. پاسخ این سوال کاملا واضح است که مصرف آب بالایی دارد ولی مصرف برق آن کم است. چونکه وقتی در سیکل سرمایشی کار می کند ، نیازی به کمپرسور (بر خلاف چیلر یا کولر گازی و …) نداشته و فقط یک فن است که با مصرف اندکی برق ، هوا را به داخل دستگاه مکیده و همزمان با پاشش آب در مسیر هوا ، عمل کاهش دمای هوا صورت می گیرد. قیمت ایرواشر صنعتی بستگی به ظرفیت دستگاه، نوع موتور، استفاده از انواع فیلتر ها، نوع سیستم گرمایش و… دارد.

کار درست این است که فضای در نظر گرفته شده برای نصب هواساز زیرساخت خیلی خوبی داشته باشید تا بتواند ارتعاشات و وزن دستگاه را تحمل کند که به سایر قطعات سازه انتقال ندهد. در دستگاه های هواساز متناسب با کاربری پروژه از انواع فیلتر ها می توان استفاده نمود. فیلتر آلمینیومی ( قابل شستشو )، فیلتر کیسه ای، هپا، اولپا، پلیتد و … جهت پاکسازی و فیتلراسیون هوای ورودی به هواساز مورد استفاده قرار می گیرد.

محاسبه ظرفیت هوادهی هوارسان جهت تأمین نیاز سرمایشی و گرمایشیِ پروژه

لذا، این امکان فراهم می گردد که بنا به نیاز و دلخواه افراد حاضر، در فضایی از ساختمان، سرمایش و در فضایی دیگر، گرمایش ایجاد شود. فن کویل دیواری محلی را روی کف اشغال نمی کند و لوله کشی از کف و یا سقف به محل می رسد. این نوع فن کویل از ظرفیت 200 تا 800 CFM تولید می شود و ظرفیت 800 آن هزینه کمتری دارد. فن کویل آخرین بخش از سیستم تهویه مطبوع است که در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موارد منفی دیگر در مورد نحوه عملکرد فن کویل، به عملکرد آن در فصل تابستان بازمی­گردد. در این فصل هنگام عبور آب سرد از میان کویل ها، به دلیل اختلاف دمای آب و هوای موجود، روی کویل های فن کویل تقطیر آب اتفاق می­افتد و شبنم هایی روی سطح کویل ها قرار می­گیرند.

علاوه بر دو مزیت فوق عدم تبخیر در سیکل بسته سبب می شود که مصرف آب این تجهیزات بسیار پایین باشد. مصرف آب برج‌های خنک کننده ترکیبی نیز حتی 25 درصد مصرف آب در سیستم‌های باز می‌باشد. کولینگ تاور مدار بسته با کولینگ تاور مدار باز دارای عملکرد مشابهی هستند و یک تفاوت عمده دارند. تفاوت این دو مدل در این است که مدل مدار باز آب با هوا در ارتباط مستقیم می باشد ولی در مدل مدار بسته دارای ارتباط غیر مستقیم هستند. در مدار بسته آبی که از طریق سیستم وارد می شود به وسیله فلنچ ورودی وارد کویل ها می شود و در مسیر کویل منتقل می شود.