پی ال سی چیست؟ آشنایی با plc و نحوه عملکرد آن دارالفنون

ما در جدول زیر لیست 17 سازنده بزرگ PLC به همراه نامهای تجاری برند PLC آنها به ترتیب سهمی که از بازار دارند را آماده کرده‌ایم. نگاه به این لیست می‌تواند دید خوبی به شما بدهد در مورد میزان سهمی که هر یک از برندها در بازار دنیا دارند. او فردی معمولی در دانشگاه MIT بود که تصمیم گرفت تحصیل خود را نیمه‌کاره رها کرده و به طرف مسیری ناشناخته ولی هدفی مصمم قدم plc زیمنس بگذارد.

قرار نیست مشکلات احتمالی (نویز، سیگنالهای ناخواسته و…) که در خارج از کنترلر وجود دارد، روی آن اثری بگذارد. در اﯾﻦ روش برنامه نویسی، ﻫﺮ ﻋﻤﻞ ﻣﻨﻄﻘﯽ ﺗﻮﺳﻂ ﯾﮏ ﺟﻤﻠﻪ ﯾﺎ ﻋﺒﺎرت ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮد. ﻧﮑﺘﻪ مهم در اﯾﻦ روش آن اﺳﺖ ﮐﻪ ﻫﺮ دستگاه پی ال سی، ﮐﺪ دﺳﺘﻮرات خاصی دارد. زبان برنامه نویسی STL ﻣانند زﺑﺎن ﺑﯿﺴﯿﮏ ﯾﺎ اﺳﻤﺒﻠﯽ، ﻧﻮﺷﺘﺎری اﺳﺖ. به دلیل ﻧﯿﺎزﻫﺎی ﮔﺮاﻓﯿﮑﯽ پایین این زبان ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ دو روش ﻗﺒﻞ، ﻧﻮع و ﺗﻌﺪاد دﺳﺘﻮرات ﻗﺎﺑﻞ درک و اﺟﺮا در اﯾﻦ روش ﺑﯿﺸﺘﺮ از روش ﻫﺎی بالا ﻣﯽ‌ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی LAD یا FBD، در اکثر مواقع، قابل تبدیل به STL می باشد.

استفاده از plc چه کاربرد هایی دارد؟

ولتاژ ۲۴ ولت DC، ۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت AC و ولتاژ ۵ ولت DC از ولتاژهای مورد استفاده در منبع تغذیه پی ال سی می باشد. PLCها می توانند برای بسیاری از تنظیمات ورودی یا خروجی دیجیتال و آنالوگ ، در شرایط سختی مانند محدوده دمای گسترده ، سر و صدای الکتریکی و لرزش و ضربه فعالیت کنند. برنامه های کنترل عملکرد ماشین معمولاً در حافظه پشتیبان یا غیر فرار ذخیره می شوند. با ورودPLC ها بسیاری از سیم کشی‌های متداول در مدارهای کنترلی رله‌ای حذف شد. دیگر مزایای استفاده از PLC به جای سامانه‌های رله‌ای ، سهولت در نصب و برنامه‌نویسی، عکس العمل سریع، سرعت بالای کنترل، قابلیت شبکه کردن، تست و عیب‌یابی آسان با اطمینان بالا می‌باشد.

اتصال خطکش دیجیتال به پی ال سی PLC

سیستم‌های پیچیده‌تر از نرم‌افزار برنامه‌نویسی و مانیتورینگ نصب شده روی رایانه استفاده می‌کنند که PLC از طریق یک رابط ارتباطی متصل است. سیستم حافظه PLC بسیار پیچیده است و به آن اجازه می‌دهد تا اطلاعات نه تنها در مورد برنامه کنترل بلکه در مورد وضعیت همه ورودی‌ها و خروجی‌ها نیز ذخیره کند. برای پیگیری همه این اطلاعات، از سیستمی به نام آدرس‌دهی استفاده می‌کند.

پی ال سی چیست؟ آشنایی با plc و نحوه عملکرد آن دارالفنون

اما ماژول ها طوری ساخته شده اند تا بتوانیم آنها را کنار هم قرار دهیم و با حالت کشویی یا نری – مادگی به هم متصل می گردند. هر ماشینی که منطقی باشد قطعا زبانی برای ارتباط برقرار کردن دارد که اگر زبان آن را بدانید به راحتی می توانید با آن ارتباط برقرار نمایید. PLC ها را میتوان به انواع درایو های صنعتی و برد های کنترلی متصل نمود. نگرش آنها کم کم به سمت کامپیوتر ها و وسایل حالت جامد برای انجام کار های کنترلی مورد نیاز رفت.

  • استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی پارتینه فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
  • تمامی اجزا یک کامپیوتر در یک پی ال سی وجود دارد ولی کامپیوتر از لحاظ نوع ورودی و خروجی ها و همچنین عمل ترکیب ورودی ها و جروجی ها با PLC متفاوت می باشد.
  • برای برنامه‌نویسی PLCاز یک رایانه‎ با نرم‌افزار اختصاصی PLCاستفاده می‌شود.
  • به همین دلیل ماژول‌های ورودی و خروجی طراحی شده‌‎اند تا بتوانند منطق دنیای بیرونِ PLC را به پردازشگر آن بفمانند.
  • در سال 1968 اولین PLC برای جایگزینی مدارهای پیچیده رله به کارخانه‌های صنعتی آمد.
  • بعضی از افراد از ریز پردازنده به عنوان مغز تأسیسات الکترونیکی یاد می کنند.